Zenički rudnik obustavio proizvodnju u svim pogonima

Dešavanja

I u drugoj smjeni je nastavljena obustava proizvodnje u pogonu Stara jama u zeničkom Rudniku, nakon što su rudari treće i prve smjene pogona Stara jama zeničkog rudnika obustavili proizvodnju i blokirali ulaz u krug ovog pogona, prenosi FTV.

Rudari svih pogona zeničkog rudnika obustavili su proizvodnju nakon što tokom dana nisu sa upravom Rudnika postigli dogovor o isplati regresa. Traže da im se obrati v.d. generalni direktor Elektroprivrede BiH Bajazit Jašarević i, kako kažu, objasni zašto samo u ovom rudniku nije isplaćen regres.

Razgovor sindikalnog odbora sa upravom zeničkog Rudnika nije doveo do rješenja rudarskih zahtjeva pa je u drugoj smjeni proizvodnja obustavljena u sva tri pogona ovog Rudnika.

Kako je kazao Mehmed Oruč, predsjednik Sindikata ZD RMU Zenica, rudari su zatražili da im se Jašarević obrati i kaže kad rudari mogu očekivati isplatu regresa te je dodao se oni trenutno nalaze u krugu Rudnika.

Iz Sindikata istuču da se ne radi o štrajku, već o nenajavljenoj obustavi rada koju su uzrokavale neredovne uplate sredstava komercijalnim bankama po osnovu rudarskih kredita. U toku dana bankama je doznačeno oko 400.000 maraka, no to nije bilo dovoljno da se rudari vrate u jame.

“Kako god su našli sredstva za ostatak toplog obroka i za rate da isplate – tako neka nađu sredstva i za regres. Kad to nama bude na računu, mi ćemo sići u jamu”, poručio je Eldin Đidić, rudar pogona Stara jama

Uprava Rudnika nema odgovor na taj zahtjev.

“Od septembra prošle godine mi imamo smanjenu proizvodnju i smanjen priliv novca, i nismo u mogućnosti samostalno isplatiti regres”, kazao je Esad Čivić, generalni direktor ZD RMU Zenica

Rudari se zato pozivaju na obećanja koja su im nadležni dali nakon prošlogodišnje nesreće u pogonu Raspotočje – o redovnoj isplati plate i toplog obroka

Činjenica je da su neuplaćena sredstva za kredite tek povod za otvoreno iskazivanje nezadovoljstva u ovom Rudniku, a u pozadini je nedostatak ulaganja ne samo u pogon Raspotočje, kao i katastrofalni uvjeti rada. Na potezu je, poručuju iz ovog Rudnika, vladajuće Društvo i uprava Koncerna.

(federalna.ba/Foto:Klix)