U petak će na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu biti organizovana javna tribina za legalizaciju kanabisa, a jedan od govornika bit će Irfan Ribić, student Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu, koji se u maju 2015. godine suočio s prvim simptomima multiple skleroze, a danas je potpuno izliječen. Ribić je bio današnji gost na N1 televiziji.
Podsjetimo, ekspertna radna grupa pri Vijeću ministara BiH, u oktobru 2015. godine dala je zeleno svjetlo medicinskoj upotrebi kanabisa. U međuvremenu, pacijenti su primorani da do ovog lijeka, koji im olakšava ili potpuno eliminiše tegobe, dolaze na ilegalan način.
Na pitanje u kojoj su fazi izmjene zakona koji bi legalizirao kanabis u medicinske svrhe je rekao:
– Živimo u takvom neuređenom sistemu gdje pacijent živi na nekoj margini i onda imate to što imate – imate nas, koji se borimo za legalizaciju, hvatamo se za posljednju slamku spasa, iako ne znam hoće li biti spasa uskoro, ali sam optimista i zato ovo radim.
Odgovorio je i na pitanje o tome kako je moguće da se ne dozvoljava nešto što bi moglo pomoći ljudima da ozdrave i samim tim da žive.
– Dolazimo do jednog problema koji je već postao globalni, a to je farmaceutska politika; nekome nije u interesu da se to provede. Vrlo dobro znam u svojoj priči zašto je to tako i zbog čega se kanabis ne dozvoljava. Kanabis ima širok spektar svog djelovanja i naučno je dokazano koliko on pomaže, liječi ili čak potpuno rješava neke probleme kod pojedinih bolesti. Ja dvije godine nisam ušao u apoteku i Irfan kao ovakav ne odgovara nekome – ne dajem silne novce na injekcije, tablete… nego samo želim osnovno pravo, a to je biljka koja je bogom data i na meni ne mogu da zarađuju, i tu se krije sam odgovor. Ja sam u ovoj priči dvije godine i ja nisam jedini koji je riješio svoje probleme. Sad je već masa tih ljudi kojima je kanabis pomogao. Da ga legalizujete, mi onda ne bismo trošili novce u apotekama – komentirao je Ribić u programu televizije N1.
O tome da li postoji strah od krivičnog gonjenja je kazao:
– S jedne strane, postoji strah od smrti, a s druge strane strah od zakona. Međutim, kod mene taj strah od zakona više ne postoji. Postojao je na počeku i svjestan sam ovoga šta radim, nisam neko ko baulja tek onako. U mom slučaju je mnogo veći ovaj drugi strah – strah od smrti i ne može ništa da se mjeri s tim. Zato je i nastala rečenica “bolje ilegalno živ nego legalno mrtav”.
– Ljudi me pitaju zašto ovo radim i kad mi kažu da me mogu uhapsiti, ja im kažem da se ne plašim hapšenja, svjestan sam toga i ne bježim od toga. Ako sam ja najveći problem u BiH, neka me sutra uhapse. Ja sam samo student. Postoje veći društveni problemi nego sam Irfan. Legalizovali ga ili ne, ja ću se liječiti jer ja želim da živim – naglasio je.
Komentarisao je i crno tržište i opasnosti koje nosi te istakao:
– Crno tržište nosi određene probleme i vrlo je zeznuto upuštati se u cijelu tu priču. Javna tajna je da država omogućava to crno tržište. Naći možete sve na crnom tržištu – i ljude kojima je stalo da pomognu, do ljudi kojima je samo u interesu da zarade ogromne novce. Ja sam pio tablete koje ne bih poželio ni najgorem neprijatelju i bio sam pokusni kunić za neke lijekove, tako da je meni to isto – eksperimentisao sa uljem kanabisa ili kod doktora sa nekim nepoznatim tabletama.
Što se tiče legalizacije ulja kanabisa u svrhu liječenja u regionu, rekao je kako je Makedonija najdalje otišla.
– U Makedoniji sami prave svoje ulje i uredili su to unutar svoje granice. Kod nas nemate čak ni dilere uljem, ili nekoga ko proizvodi i prodaje a da ja to nisam saznao – rekao je.
O javnoj tribini koja će biti održana na FPN 27. oktobra u 16 sati je rekao kako misli da neće niko od nadležnih doći jer, kako je naveo, političare ovaj problem ne interesuje. Kazao je i kako je problem kod nas što su ljudi neobrazovani i ne znaju koje prednosti ulje kanabisa donosi.
