Svaki peti Bosanac je naoružan!

Dešavanja

U zemljama Balkana milioni komada ilegalnog oružja još uvijek se nalaze u rukama građana. U pitanju je najčešće zaostavština iz ratova u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu, a vlade zemalja bivše SFRJ pokušavaju da taj problem riješe pomoću akcija legalizacije oružja.



Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Crne Gore, u toj je zemlji registrovano oko 87.000 komada oružja. Kako je kazao Abid Crnovršanin, generalni direktor Direktorata za upravne unutrašnje poslove MUP-a Crne Gore, broj ilegalnog oružja je nepoznanica, piše RTCG.

– U Crnoj Gori ima oko 87.000 komada registrovanog oružja. Kada je u pitanju broj ilegalnog oružja, taj podatak nemamo i svaka procjena je nezahvalna – kazao je Crnovršanin.

U novembru 2014., MUP Crne Gore, UNDP, OSCE i Centar za demokratsku tranziciju pokrenuli su kampanju “Poštuj život, vrati oružje” kako bi informisali građane o štetnim posljedicama nelegalnog držanja oružja.

Zakon o oružju, koji je na snagu stupio 19. marta ove godine, predviđa da vlasnici ilegalnog oružja mogu oružje predati policiji, bez trajnih posjedica. To znači da se ilegalno oružje može predati kada to vlasnik odluči.

– Ovo se odnosi na građane koji odluče da dobrovoljno predaju oružje. Svi oni koji to ne urade, a policija tokom svojih aktivnosti pronađe ilegalno oružje, čine krivično djelo, za koje se može izreći kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina – poručio je Crnovršanin.

Svaki peti Bosanac naoružan

Bosna i Hercegovina je, poput ostalih zemalja Balkana, opterećena problemom ilegalnog oružja. U posjedu građana, prema nezvaničnim podacima, nalazi se blizu 750.000 komada ilegalnog oružja koje predstavlja stalnu prijetnju sigurnosti. Prema tome, svaki peti građanin BiH drži ilegalno oružje.

Prema podacima Razvojnog programa UN (UNDP) iz 2010. godine, u BiH oko 495.000 domaćinstava nelegalno posjeduje oružje. Iz UNDP-a navode kako je taj broj vjerovatno i veći s obzirom na to da jedno domaćinstvo može posjedovati jedan ili više komada vatrenog oružja.