Odlukom povjerilaca koji su pristali na raskid ugovora sa “ortačkom grupom”, a koja je donesena na sastanku prethodne sedmice, naslućuje se kraj problema stotinama uposlenih u preduzeću “Krivaja Mobel”.
U srijedu, u ranim jutarnjim satima, stotine uposlenika nekadašnjeg giganta, nakon mirne šetnje gradom, okupilo se danas na zboru.
Prema riječima uposlenih i predstavnika sindikata radnika, njihov jedini zahtjev koji je bio raskid ugovora sa ortačkom grupom, uskoro bi trebao biti završena priča.
Besim Hasić, jedan od predstavnika radnika, istakao je danas da sve ide u tom smjeru kako bi došlo do raskida ugovora.
– Naredne korake i signal mi čekamo od Vlade i institucija. Naš jedini zahtjev je bio raskid ugovora, i evo sve ide u tom smjeru. I da se ne raskine ugovor i da se prepiše sve na njih 1/1, oni nemaju više šta tražiti u Zavidovićima, po mom mišljenju, ni u kantonu. Oni su pokazali i dokazali svoju veličinu ljudskosti, ko su i šta su – istakao je Hasić.
Upozorio je i na problem u kojem se nalazi jedan broj oboljelih radnika, te apeluje na nadležne da pomognu.
– Apelovao bih na Ministarstvo zdravstva FBiH da nam omoguće da se ljudi mogu liječit ovaj mjesec dana. Imamo puno ljudi koji trebaju na operaciju za Tuzlu, koji trebaju bolničko liječenje, a mi ne možemo ni knjižice ovjeriti – dodao je Hasić.

Muhibija Aličić, uposlenik “Krivaje Mobel”, koji već 37 godina radi u ovom preduzeću, samo je poslan kući na čekanje.
– Radim već 37 godina u Krivaji. Ljudi ovo nije 5 do 12, ovo je 12 i 5. Ovo je smiješno za mene, kad sam čuo neki dan da naši vlasnici “Krivaje Mobel” traže spisak ko će da radi. Ja mislim da svi mi imamo ugovor potpisan, da su to iluzije, da je to toliko smiješno. Neko mora u zatvor, ovo će biti revolucija sigurno, odavde će krenuti revolucija. Ja i mojih deset kolega, saradnika iz komercijale, smo u julu poslani kući da se Krivaja toliko omalovaži. Nakon dvije sedmice, što smo poslani kući, umjesto mene se dovodi drugi čovjek, da radi moje poslove. Mi smo trebali ostat, da uvodimo ljude u posao. Nama treba omladine, imam i ja svog sina i ćerku, svi trebamo radit, ali na ovaj način ne. Neko mora otići u zatvor – upozorava Aličić.

Dobar dio radnika je i zadužen, jer primanja već dugo nema.
– Ja se najviše uzdam u ovaj sindikat koji nas zastupa. Ovaj privatnik od kako je kupio Krivaju, s oproštenjem, ja nemam ni gaća na stražnjici, a što se tiče novca, nema trgovine gdje nisam dužan. Hodamo i bosi i goli i gladni i žedni – istakao je Ibrahim Imširović, jedan od uposlenika.
Radnici su voljni da rade i žele da zarade komad kruha, svaki investitor je dobrodošao.
– Ovi radnici žele da rade i zarade komad kruha. Svakog investitora ćemo rado prihvatiti koji ima iskrene namjere i koji će doći sa ulagačkim sredstvima- poručio je Hasić.

Hajrudin Imširović, jedan od predstavnika radnika
