Slovenski industrijski div prodaje nekretnine i proizvodnju seli u Bosnu i Hercegovinu

Dešavanja

Zaoštrava se sindikalna borba u koparskom Cimosu, koji je u vlasništvu njemačkog finansijskog fonda Mutares, čije dionice kotiraju na Frankfurtskoj berzi.

Nakon septembarskog dvosatnog štrajka upozorenja u pogonima Vuzenica i Senožeče, koji je bio rezultat neuspješnih pregovora o povećanju plaća proteklih mjeseci, ove sedmice se štrajkalo cjelodnevno. Štrajk se odvijao u sve tri smjene.

Kako je za slovenski Dnevnik pojasnio Aleš Hoge, predsjednik Sindikata metalske i elektro industrije Slovenije (SKEI) za Kraško-notranjsku regiju i Primorje, radnici od uprave Cimosa zahtijevaju sklapanje sporazuma da najniža osnovna plaća bude jednaka minimalnoj plaći do kraja 2024. godine, razmjerno povećanje preostalih osnovnih plaća, uz dogovor da će plaće rasti najkasnije do kraja 2024. godine. Od blizu 500 radnika, koliko ih Cimos grupa još uvijek zapošljava u Sloveniji, gotovo polovica prima plaću nižu od minimalne plaće.

Teško je očekivati ​​da će zaposlenicima uskoro biti predstavljena vizija Cimosa za iduću godinu, što je jedan od štrajkaških zahtjeva. U ovom bi slučaju uprava Cimosa konačno trebala otkriti karte radnicima – da će preseliti proizvodnju iz Slovenije.

Prema posljednjim informacijama iz bankarskih izvora, Cimos će preseliti proizvodnju iz Senožeča u Gradačac u BiH, gdje ima tvornicu, a proizvodnju ljevaonice u Vuzenici u Kikindu.

Prodaje se nekretnina u Senožečama s pripadajućom tvornicom, ukupne vrijednosti oko pet miliona eura. Isto vrijedi i za nekretnine i tvornicu u Vuzenici, a osim toga, prodat će se i nekretnina u Semedeli u Kopru.

Banke na tim nekretninama imaju dužnike i u Slovenskom državnom holdingu (SDH), koji je potraživanja prema Cimosu naslijedio od Društva za upravljanje potraživanjima banaka (DUTB), nakon njegovog brisanja upisane hipoteke. Finansijski dužnici imaju upisana založna prava i na proizvodnoj opremi koja bi trebala biti preseljena u Gradačac ili Kikindu.

Prošle i ove godine Cimosu je palo nekoliko rata kredita vrijednog oko 30 miliona eura, koji moraju vratiti NLB, Novi KBM i SDH. Koparska firma proljetos je s tim dužnicima sklopila sporazum o moratoriju na otplatu kredita. Dogovor o tome kada će Cimos vratiti kredit još nije sklopljen.

Prema neslužbenim informacijama, Cimos navodno predlaže da se dio kredita vrati iduće godine, nakon prodaje nekretnina koje još posjeduje u Sloveniji, nakon što je mnoge od njih bivši vlasnik, talijanski finansijski fond, već prodao. Ostatak duga od blizu 30 miliona Cimos bi trebao otplatiti do 2030. godine. Osim tog duga, duguje još deset miliona eura još nekoliko banaka te Međunarodnoj finansijskoj korporaciji (IFC), koja je dio Svjetske banke.

Zdici.info