Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine ovog 1. maja neće održati proteste već druženje na Vilsonovom šetalištu u Sarajevu. Kako je rekao predsjednik SSSBiH Selvedin Šatorović u Danu uživo, protesta nije bilo ni kada je plata bila 406 KM, a sada je su napravljeni određeni iskoraci i pomaci pa i nije vrijeme za protestovanje.
Komentirajući česte proteste građana i uposlenika iz raznih branši, kazao je kako smo u BiH imali osam godina potpune devastacije radničkih prava i da se to ne može popraviti za dvije-tri godine, ali se ipak “malo promijenila paradigma i donose se zakonska rješenja u interesu radnika”.
“Ako pričamo o zadovoljstvu radnika, onda ne možemo biti zadovoljni. I ova priča o povećanju minimalne plate na hiljadu konvertibilnih maraka, to je još uvijek trećina potrošačke korpe od tri hiljade konvertibilnih maraka. Međutim, znajući da sada imamo malo promijenjenu paradigmu, da se zakonska rješenja donose u interesu radnika, da nema nikakvih rješenja koja će biti protiv radnika, sindikate uključene u sve procese, imamo priču o izmjeni zakona o radu, imamo ovo minimalnu platu, imamo praćenje zakona o minimalnoj plati, možemo kazati da je možda bolja atmosfera nego što je to bila ranije. Takođe ja ostajem pri svojim tvrdnjama – prvi maj na ovim prostorima ima jednu drugačiju simboliku. Ponijeli smo to iz prethodnog sistema kada su radnici bili društveno-politički faktor, kada su imali svoje fabrike, upravljali svojim fabrikama. Možda je razloga za proteste bilo 1993. kada je društveno preneseno u državno vlasništvo. Možda je bilo razloga za proteste 1997., 2008., 2009. i 2000. kada su to društveno vlasništvo koje su ostvarivali naši roditelji, bukvalno za minimalna sredstva, predali u ruke današnjim tajkunima. Tada je bilo puno više razloga za proteste nego danas”, rekao je Šatorović za N1.
Na tvrdnje da će minimalac dovesti do masovnih otkaza, pozvao je gledatelje/čitatelje da se osvrnu okolo sebe i vide ko je u njihovoj okolini ostao bez posla.
“Pokazatelji su vrlo jasni – do otkaza nije došlo. Mi čak imamo jedan blagi rast broja radnih mesta. Na kraju meseca aprila, na dnevnoj bazi u poreskoj upravi u prosjeku se pojavljuje 150 novoprijavljenih radnika. Tako da će april biti mjesec u kome će se pokazati još više da je ova priča o minimalnoj plati donijela samo pozitivne efekte, nikako bilo koji negativan”, istakao je Šatorović.
Komentirajući žalbe radnika da im, nakon usvajanja zakona o minimalcu, poslodavci više ne isplaćuju topli obrok i naknadu za prevoz, Šatorovič je poručio da sve prijave Poreznoj upravi jer se to može smatrati jednim dijelom utaje poreza.