Redakciji portala Zdici.info javio se doktor Samir Skejić, vijećnik u Gradskom vijeću Zavidovići , sa sopštenjem za javnost, a isto prenosimo u cjelosti.
U znatiželji je spas. U skladu s vijećničkim ovlastima i pravom da pitam sve što je u domeni javnog interesa i od naročitog značaja za društvenu zajednicu na 22. sjednici gradskog vijeća postavio sam nekoliko pitanja na koje ni pred 25. sjednicu planiranu za 30.05. 2024. godine nisam dobio odgovor. Prosudite sami zašto.
1. JU Dom zdravlja upućujem pitanje obimnijeg sadržaja:
Kao prvo, izričito tražim informaciju o tome ko su dva uposlenika sa najvećim stimulacijama isplaćenim za period u kojem je rađena Revizija izvještaja o poslovanju Ustanove i koji uposlenici na posao ne dolaze na vrijeme i da li ima uposlenika koji u jednom mjesecu na posao kasne više od tri puta?
Zašto je došlo do toga da 5 vrsnih tehničara u kratkom vremenskom roku da otkaz? Je li razlog nezdrav ambijent i stalni presing koji se vrši na pojedine radnike? Niko od njih nije otišao u inozemstvo i imao neku drugu ponudu, kako je to već uobičajeno.
Šta se dešava sa uposlenicima i njihovim zdravljem? Prisutno je klasično izgaranje uposlenika zbog prevelike količine nametnutih obaveza, posebno tehničara na porodičnoj službi, ali i ljekara. Ima li ikakve odgovornosti ustanove? U prilog tome idu činjenice da su naglo oboljeli pojedini doktori, a 5 tehničara je dalo otkaz. Najkvalitetnije osoblje se lomi i ubrzano.
Šta je sa dežurom pedijatara subotom? Zbog čega su oslobođeni? Je li zbog rada u privatnim ustanovama ili nečega drugog? Koliko kvalitetnu uslugu može pružiti doktor opšte prakse djetetu u ambijentu kad se za 4,5 sata pregleda 30 bolesnika raznih kazusa?
Tražim i obrazloženje zašto se odstupa od standarda porodične medicine destrukcijom timova stalnim mijenjanjem sestara, uputama sestrama da se prima sve što dođe i ne ostavljanje prostora ljekarima za kvalitetan rad, naročito za prevenciju, koja je temelj porodične medicine.
Zašto se povlađuje šefu vozača da ne izlazi na teren u slučaju prijeke potrebe. U tim slučajevima on zove pripravnog vozača čime se gubi na vremenu da bi se spasio nečiji život.
Zašto se oko 4000 kartona radnika koji ne pripadaju nikome ne distribuira ravnomjerno i po fer osnovi , već se po dolasku pacijenata dodatno i vanredno ubacuju nekom od ljekara na pregled. Ti pacijenti su uskraćeni za svoje zakonsko pravo da imaju svoga izabranoga porodičnog ljekara.
Novi Pravilnik o radu koji je donešen ishitreno i koji nije u skladu sa Zakonom o radu i kolektivnom ugovoru, a gdje su proširene ovlasti rukovodioca do te mjere da za jednu nepotrebnu riječ, koja može biti i utemeljena, može se dobiti otkaz o radu.
Po kojem zakonskom aktu je vršeno bodovanje i određivani koeficijenti složenosti za određena radna mjesta? Sramotno je da pravnik i ekonomista u Domu zdravlja ima koeficijent 5,2 sa stručnom spremom od 280 ECTS bodova, a da ljekar ima koeficijent 4,5 sa stručnom spremom od 360 ECTS bodova. Ukoliko su ti ljudi pomoćnici direktora, zna se kako se oni stimulišu, putem položajnog dodatka, a ne koeficijentom koji je jedinstven za radnike u zdravstvu koji se finansiraju novcem iz ZZO. Tako pravnik ili ekonomista ima veću platu od ljekara za oko 500 do 700 KM.
Nesrazmjer i diskriminacija koja se provodi prema ljekarima porodične medicine na način da određeni specijalisti ne mogu prema standardima i normativima u zdravstvu zaraditi ni osnovnu plaću, dok su ljekari u porodičnoj medicini prezatrpani pacijentima. Primjer, specijalista dermatolog svoju specijalističku platu bi trebao da zarađuje na 80 000 stanovnika ili osiguranika, jer toliko ga Zavod plaća.
U našem slučaju mogao bi da radi 2 dana kao specijalista dermatolog, a ostale sate (3 dana) bi trebao da dozaradi na službi porodične ili opšte medicine kao što je to i u ostalim domovima zdravlja. Međutim, oni su pored toga čak i oslobođeni rada subotom ili pripravnosti i svih dodatnih obaveza koje se tovare na pleća izmučenim ljekarima porodične medicine.
Osim dermatologa standardi propisuju stroge norme za sve specijaliste. Zašto se ostali specijalisti koji ne ispunjavaju norme ne angažuju u porodičnoj medicini, već im se daju dodatni honorarni poslovi u okviru standardnog radnog vremena?
Zašto pojedini tehničari idu stalno u pratnju dok se pojedini štede i nikad se ne šalju? Je li to zbog nepovjerenja u njihovu stručnost ili imaju neki drugi vid protekcije?
Po kojoj pravnoj činjenici su neki ljekari obavezni raditi subotom, a drugi to nisu? Također, oni koji ne rade subotom u tzv. preraspodjeli radnog vremena, mogu raditi dežure u hitnoj koje se plaćaju. Klasična diskriminacija na djelu.
Kakvi su to honorari koje pojedini ljekari dodatno već godinama zarađuju u okviru osnovnog radnog vremena? Po kojem pravilu i kojoj zakonskoj regulativi se njima to dodjeljuje? Da bude jasnije, pojedini ljekari za trajanja osmosatnog radnog vremena dobijaju i honorar koji im je ukomponovan u redovno radno vrijeme. Zakonito bi jedino bilo da se honorarna zarada ostvaruje po završenom osmosatnom poslu, odnosno tek iza 15 sati.
Navedeno stanje stvari je možda najvažniji razlog moje kandidature tokom 2020. godine i nesebične želje da se rad svih javnih ustanova uvede u propisane zakonske okvire. I pored svih uloženih napora, stanje stvari se nije bitno promijenilo.
Želimo bolji grad, ambijent građanske jednakosti, pravičnije društvo i transparentnost u svakom pogledu. U želji da izgradimo bolji i pravedniji svijet srdačno Vas pozdravljam.
dr. Skejić Samir