Preko 350 hiljada KM za putnu infrastrukturu povratnicima u četiri općine ZDK

Dešavanja

Foto: zdk.ba

Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić jučer je sa predstvanicima Vlade Zeničko-dobojskog kantona, predvođene premijerom Mirzom Ganićem, potpisao ugovore o izvođenju radova za izgradnju putne infrastrukture u povratničkim mjestima općina Tešanj, Visoko, Žepče i Olovo.

Riječ je o ugovorima za sanaciju i izgradnju lokalnih puteva koji imaju značajnu ulogu u poboljšanju saobraćajne komunikacije te uslova života povratnika u ovim općinama.

Ukupna vrijednost potpisanih ugovora iznosi preko 350.000,00 KM, od čega Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica iz Budžeta za 2019. godinu osigurava više od 200.000,00 KM. Preostali dio sredstava sufinansira se iz kantonalnog budžeta, a za Općinu Tešanj i dio iz općinskog budžeta.

Raduje nas da smo sa novom Vladom Zeničko-dobojskog kantona uspostavili kvalitetnu saradnju na osnaživanju povratničkih zajednica. Preduslov za ekonomsko jačanje ovih sredina jeste upravo obnova i izgradnja ključnih infrastrukturnih objekata i jačanje saobraćajnih veza. Mi smo u proteklom periodu kao značajan segment održivosti povratka prepoznali upravo izgradnju i obnovu infrastrukturnih projekata, a među kojima je putna komunikacija veoma važan preduslov razvoja naših povratničkih zajednica – kazao je federalni ministar Edin Ramić.

Premijer Zeničko-dobojskog kantona istakao je opredjeljenje kantonalne vlade za ulaganje u razvoj lokalnih sredina među kojima su i općine u kojima je ostvaren povratak.

Za značajnije rezultate potrebna je podrška viših nivoa vlasti. Razumijevanje i saradnju smo našli u Federalnom ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica, što potvrđuju i današnji ugovori. Mi smo posvećeni ravnomjernom razvoju svih naših općina i mjesnih zajednica u kantonu. Projekti infrastrukturne prirode jačaju razvoj ovog kraja i svakako će biti od koristi za sve naše građane, a posebno povratnike. Naš cilj je da nastavimo korektnu i efikasnu saradnju s ciljem ulaganja u kanton – kazao je premijer ZDK Mirza Ganić.

Ugovore je u ime kantonalne vlade potpisala ministrica rada, socijalne politike i izbjeglica Azra Šabanović, koja je naglasila važnost udruživanja finansijskih sredstava.

Ovom prilikom želim naglasiti da smo se polovinom augusta usaglasili o našim prioritetima te potpisali Sporazum o udruživanju sredstava za realizaciju infrastrukturnih projekra na području Zeničko-dobojskog kantona, kao i načinu realizacije. Nakon mjesec dana već imamo ugovore o izvođenju radova. Kanton putem resornog ministarstva učestvuje sa nešto više od 130.000,00 KM u ovim projektima namjenjenim povratničkim zajednicama – kazala je ministrica rada, socijalne politike i izbjeglica ZDK Azra Šabanović.

Ugovorima o izvođenju radova, čiji je nosilac projekta Federalno ministarstvo obuhvaćena je izgradnja i obnova pet lokalnih puteva u povratničkim sredinama ove četiri općine Zeničko-dobojskog kantona, a rok za izvođenje radova je 30 dana od dana uvođenja izvođača u posao.

Izgradnja puta Trepče – Šljivice u općini Tešanj projekt je vrijedan 80.000,00 KM, a u finansiranju učestvuje i Općina Tešanj. Put Trepče – Šljivice je dionica puta koji povezuje Općinu Maglaj i Općinu Tešanj i to kroz Gornju Kosovu.

Na području grada Visokog predviđena je izgradnja puta u MZ Kralupi na potezu lokalnog puta od Slatine prema Čifluku za što je osigurano 120.000,00 KM, dok je u općini Olovo predviđena sanacija lokalnog puta Olovske Luke – Gurdići u vrijednosti od 60.000,00 KM.

Na području općine Žepče predviđeno je asfaltiranje puta Gornji Vitlaci – Brijeg, za što će biti izdvojeno 60.000,00 KM, te rekonstrukcija lokalnog puta u MZ Vinište, dionica prijelaz preko pruge – Križ u vrijednosti 30.000,00 KM.

Inače, Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica je u budžetu za 2019. godinu za infrastrukturne projekte u povratničkim sredinama osiguralo sredstva u iznosu od oko 7,5 miliona KM.

Izvorni Članak: www.zdk.ba