Dana 22. maja 2026. godine u uredu Općinskog načelnika općine Žepče, upriličeno je potpisivanje Ugovora o izvođenju radova na izgradnji nove zgrade „Doma zdravlja sa stacionarom“ Žepče – 1. faza.
Ugovor o početku izvođenja radova na izgradnji nove zgrade Doma zdravlja potpisali su: općinski načelnik Mato Zovko u ime Općine Žepče, direktorica JU „Dom zdravlja sa stacionarom“ Žepče Tanja Radoš Kosić i direktorica preduzeća VEKTOR-INTEGRA d.o.o. Sarajevo Šefika Sivac.
Nakon provedenog postupka javne nabavke, kao najpovoljniji ponuđač izabrano je preduzeće VEKTOR-INTEGRA d.o.o. Sarajevo. Ukupna vrijednost ugovorenih radova prve faze izgradnje nove zgrade Doma zdravlja iznosi 3.153.307,14 KM.
Potpisivanju Ugovora također su prisustvovali: Ilija Udovičić, direktor preduzeća Plato d.o.o. Žepče, koje će vršiti nadzor nad izvođenjem radova izgradnje nove zgrade Doma zdravlja Žepče, te predstavnici preduzeća VEKTOR-INTEGRA d.o.o. Sarajevo.
Projekt izgradnje nove zgrade Doma zdravlja Žepče predstavlja najveći i najvažniji infrastrukturni projekt u oblasti zdravstva na području općine Žepče u posljednjih nekoliko decenija.
Izgradnjom nove zgrade, uposlenici JU Dom zdravlja Žepče dobit će savremene i funkcionalne prostore koji će omogućiti kvalitetnije pružanje zdravstvenih usluga svim građanima općine Žepče. Novi objekt gradit će se u Novom Žepču, na parceli površine preko 10.000 m², dok će sama zgrada imati oko 6.400 m² korisnog prostora.
Planirano je da novi Dom zdravlja obuhvati savremene ordinacije porodične medicine, hitnu medicinsku pomoć, stacionar, radiologiju, pedijatriju, pulmologiju, medicinu rada, epidemiološku službu, centar za mentalno zdravlje, centar za dijalizu, gradsku apoteku, te druge sadržaje neophodne za kvalitetan i moderan zdravstveni sistem.
Direktorica JU „Dom zdravlja sa stacionarom“ Žepče Tanja Radoš Kosić istakla je da će planirani prostorni raspored omogućiti odvojene ulaze za pojedine službe, jednostavan i siguran prilaz za vozila hitne pomoći, te funkcionalnu organizaciju prostora koja će značajno poboljšati kvalitet zdravstvenih usluga. Ovom prilikom direktorica je iskazala zadovoljstvo zbog potpisivanja ugovora o početku gradnje, te se zahvalila Općinskom načelniku za pomoć pri realizaciji ovog izuzetno važnog projekta za cjelokupno stanovništvo općine Žepče.
Općinski načelnik Mato Zovko istakao je kako je riječ o historijskom projektu za Žepče koji će dugoročno unaprijediti zdravstvenu zaštitu stanovništva i osigurati bolje uslove rada zdravstvenim radnicima, te iskazao zahvalnost direktorici Doma zdravlja na odlučnosti, hrabrosti i viziji izgradnje nove zgrade Doma zdravlja.
