Potpisan sporazum o saradnji između Općine Žepče i Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BIH

Dešavanja

Dana 15. maja 2026. godine općinski načelnik Mato Zovko je u Doboju potpisao sporazum o saradnji na realizaciji projekata obnove i izgradnje komunalne i socijalne infrastrukture na prostorima gdje žive raseljena lica i povratnici za 2025. godinu između Općine Žepče, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine i Fonda za povratak BiH.

Navedenim sporazumom obuhvaćena je izgradnja javne rasvjete za naselje Lučići u mjesnoj zajednici Bistrica, asfaltiranje dva sporedna puta u mjesnoj zajednici Gornji Lug i izgradnja javne rasvjete u mjesnoj zajednici Vrbica. Općini Žepče su odobrena novčana sredstva u ukupnom iznosu od 75.000,00 KM za realizaciju navedenih projekata.

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić poručio je da ulaganje u povratničke sredine predstavlja strateško ulaganje u mir, stabilnost i ravnomjeran razvoj Bosne i Hercegovine.

Predsjednik Komisije za izbjeglice i raseljena lica BiH Davor Čordaš istakao je da realizacija ovakvih projekata ima širi značaj od same infrastrukturne obnove, te da je od izuzetne važnosti dobra saradnja državnih institucija i jedinica lokalne samouprave.

Direktor Fonda za povratak BiH Srđan Šekara izjavio je da će realizacija potpisanih sporazuma donijeti konkretna poboljšanja u lokalnim sredinama i omogućiti kvalitetnije uslove života za građane.

Općinski načelnik Mato Zovko izrazio je zahvalnost Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, te istakao da će Općina Žepče i u narednom periodu nastaviti aktivno raditi na pripremi i realizaciji projekata koji doprinose unapređenju komunalne i socijalne infrastrukture, s ciljem poboljšanja uslova života povratničke populacije, ali i stvaranja kvalitetnijih uslova života svih stanovnika Općine.

Zdici.info