U zajedničkom saopćenju nakon sastanka u Sarajevu, članice Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC) ponovo su potvrdile svoju nepokolebljivu podršku teritorijalnom integritetu, suverenitetu i ustavnom poretku Bosne i Hercegovine.
Upozorile su da entiteti nemaju pravo na otcjepljenje, osudile pokušaje vlasti Republike Srpske da naruše dejtonski poredak i pozvale na hitnu stabilizaciju političkih prilika radi napretka ka Evropskoj uniji.
Izjava Visokog predstavnika i predsjedavajućeg Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC)
Naglašavajući da provođenje Općeg okvirnog sporazuma za mir (GFAP) i dalje ostaje temelj za stabilnu, sigurnu i prosperitetnu Bosnu i Hercegovinu (BiH), članice Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira podsjećaju sve strane na njihovu obavezu da u potpunosti poštuju Dejtonski sporazum, sve njegove anekse, kao i odluke Visokog predstavnika.
Ponovno potvrđuju svoju nedvosmislenu posvećenost teritorijalnom integritetu i osnovnoj strukturi BiH kao jedinstvene, suverene države sastavljene od dva entiteta. Članice ponavljaju da entiteti nemaju pravo na otcjepljenje od BiH i da pravno postoje isključivo na osnovu Ustava BiH. Podsjećaju vlasti u BiH da je Ustav BiH sastavni dio Dejtonskog sporazuma i da su odluke Ustavnog suda BiH konačne, obavezujuće i moraju biti provedene. Članice izražavaju punu podršku Visokom predstavniku u osiguravanju potpunog poštovanja Dejtonskog sporazuma i izvršavanju njegovog mandata prema Aneksu 10 i relevantnim rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a, koji ostaje nepromijenjen.
Naglašavaju da međunarodna zajednica zadržava neophodne instrumente za očuvanje Dejtonskog sporazuma. Također, članice naglašavaju potrebu za potpunom provedbom Agende 5+2, koja je i dalje nužna za zatvaranje Ureda Visokog predstavnika.
Saopćenje Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC)
Politički direktori Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC SB) sastali su se 3. i 4. juna 2025. godine u Sarajevu kako bi razmotrili sve relevantne događaje u vezi s provođenjem Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (BiH).
Članice su zahvalile liderima političkih stranaka na učešću i procjenama koje su dali o pitanjima provođenja Dejtonskog sporazuma i ostvarivanja strateških ciljeva BiH, uključujući pristupanje Evropskoj uniji.
U kontekstu 30. godišnjice Dejtonskog sporazuma, članice su naglasile njegovu ključnu ulogu kao okvira koji garantuje suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak BiH. Podsjetile su da Aneks IV Dejtonskog sporazuma potvrđuje da iako se službeni naziv Republike Bosne i Hercegovine promijenio u “Bosna i Hercegovina”, država je nastavila pravno postojati uz izmijenjenu unutrašnju strukturu. Suverenitet stoga isključivo pripada Bosni i Hercegovini kao jedinstvenoj državi, dok entiteti postoje isključivo na osnovu ustava i nemaju vlastiti suverenitet.
Članice su izrazile podršku Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari i pozvale sve da obilježe 30. godišnjicu genocida u Srebrenici. Pozvale su sve u BiH i šire da odaju počast svim žrtvama rata kroz zajednički rad na izgradnji povjerenja i nastavku pomirenja, kako bi se spriječilo ponavljanje zločina.
Snažno su osudile napade vlasti Republike Srpske na ustavni i pravni poredak BiH, na funkcionalnost državnih institucija i na osnovne slobode građana koji žive u RS-u. Osudile su inicijativu za donošenje novog ustava RS, naglasivši da nacrt teksta koji je usvojila entitetska skupština nije u skladu s Dejtonskim sporazumom.