Poljska stigla lako do pobjede protiv reprezentacije BiH s igračem manje

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je večeras u Poljskoj u okviru četvrtog kola Lige nacija, a domaća selekcije je slavila sigurnu pobjedu rezultatom 3:0.

Izabranici Dušana Bajevića dobro su otvorili meč i bili su bolja momčad na terenu u uvodnom dijelu utakmice, no situacija iz 15. minute je promijenila cijeli tok meča. Robert Lewandowski je bio u prilici, Anel Ahmedhodžić ga je faulirao, a engleski sudac Craig Pawson je procijenio da je to bio prekršaj za crveni karton uprkos velikim i vjerovatno opravdanim protestima naše ekipe.

Od toga trenutka bilo je jasno da će Bosna i Hercegovine teško izvući nešto iz ovog meča, ali Zmajevi se nisu predavali i pružili su dobar otpor domaćoj ekipi u minutama poslije kartona. Ipak, u završnici prvog poluvremena Poljaci su riješili pitanje pobjednika. Prvo je Lewandowski u 40. minuti zatresao mrežu Ibrahima Šehića, a u prvoj minuti nadoknade za 2:0 je pogodio Karol Linetty i tako su Poljaci otišli na pauzu s dva gola prednosti.

U drugom poluvremenu ritam igre je opao, a Robert Lewandowski je svojim drugim golom u 52. minuti postavio konačnih 3:0. Do kraja utakmice selektor naše reprezentacije Dušan Bajević je dao priliku nekim igračima koji nisu nastupili u prethodne dvije utakmice, ali promjene rezultata nije bilo.

U drugom meču naše grupe Italija i Nizozemska su remizirali rezultatom 1:1. Poslije četiri kola Poljaci su prvi sa sedam bodova, Italija ima šest, a Nizozemska pet bodova, dok je reprezentacija BiH posljednja s dva osvojena boda.

Narednog mjeseca se igraju posljednja dva kola, naša selekcija će prvo u goste Nizozemskoj, a u posljednjoj utakmici ove godine naša selekcija će dočekati Italijane.

Zanimljivo, večeras je na našoj klupi bio golman koji se oprostio prije osam godina i koji ima 47 godina. Riječ je zapravo o treneru golmana naše reprezentacije Goranu Brašniću, a koji je na klupi popunio mjesto trećeg golmana kako bi se ispoštovao protokol UEFA-e, obzirom da je naša reprezentacija ostala bez dva golmana, Jasmina Burića koji je zaražen koronavirusom i Asmira Begovića koji je napustio okupljanje reprezentacije.

Poljska: Wojciech Szczesny, Tomasz Kędziora (72’ Bartosz Bereszyński), Kamil Glik, Jan Bednarek, Arkadiusz Reca, Jacek Góralski, Karol Linetty, Kamil Jóźwiak (72’ Michał Karbownik), Mateusz Klich (64’ Krzysztof Piątek), Kamil Grosicki (64’ Damian Kądzior), Robert Lewandowski (58’ Arkadiusz Milik). Selektor: Jerzy Brzęczek.

Bosna i Hercegovina: Ibrahim Šehić, Branimir Cipetić, Anel Ahmedhodžić (15’ isključen), Siniša Saničanin, Sead Kolašinac, Gojko Cimirot, Amir Hadžiahmetović (74’ Haris Hajradinović), Miralem Pjanić (33’ Dennis Hadžikadunić), Edin Višća (58’ Amer Gojak), Edin Džeko (58’ Smail Prevljak), Rade Krunić (74’ Deni Milošević). Selektor: Dušan Bajević.