Naizgled beznačajne navike mogu dovesti do skokova šećera u krvi

Život

Povišenja nivoa šećera u krvi mogu se dogoditi lakše nego što većina ljudi shvata i često su pokrenuta svakodnevnim navikama.

Kada nivo šećera u krvi naglo poraste nakon obroka, to može dovesti do naglih padova energije, povećane gladi i, tokom vremena, doprineti insulinskoj rezistenciji i metaboličkim problemima.

Iznenađujuće, uobičajene navike koje praktikujete svakodnevno mogu doprineti ovim skokovima ako niste oprezni. Svjesnost o ovim skrivenim okidačima može napraviti značajnu razliku u upravljanju nivoima šećera u krvi.

Dr Edmond Hakimi, direktor u Wellbridge rekao je za SheFidns za uobičajene greške koje svakodnevno pravite i koje mogu izazvati skokove šećera u krvi. Oni su otkrili da nesanica, preskakanje obroka, konzumiranje visokoglikemijskih namirnica i nedostatak fizičke aktivnosti mogu uticati na vaše zdravlje.

1. Nedostatak sna

Nedostatak sna može izazvati skokove šećera u krvi ometajući sposobnost tijela da efikasno reguliše glukozu. Nesanica utiče na osetljivost na insulin, čineći ćelije manje odgovornih na insulin, što dovodi do viših nivoa šećera u krvi.

“Kada ne spavamo dovoljno, naše tijelo proizvodi više kortizola (hormona stresa), što može izazvati porast nivoa šećera u krvi. Loš san također smanjuje osetljivost na insulin, što čini teže za naše tijelo da stabilizuje nivo šećera u krvi”, objašnjava dr Hakimi.

2. Preskakanje obroka

Kada preskočite obrok, nivo šećera u krvi može inicijalno pasti, zbog čega tijelo otpušta pohranjenu glukozu kao kompenzaciju. Ovo često pokreće otpuštanje hormona stresa, poput kortizola, što može izazvati nagli porast nivoa šećera u krvi. 

“Preskakanje obroka može djelovati bezopasno, ali često dovodi do niskog nivoa šećera u krvi, koji naglo raste kada konačno jedemo. Ovaj ciklus može biti složen za tijelo, posebno ako je prvi obrok bogat ugljenim hidratima, što dovodi do brzog porasta nivoa šećera”, objašnjava dr Hakimi.

3. Nedostatak fizičke aktivnosti

Kada niste aktivni, glukoza ostaje u krvi duže vrijeme, što dovodi do povišenih nivoa šećera u krvi. Redovno kretanje pomaže u povećanju osjetljivosti na insulin, što omogućava vašim ćelijama da efikasnije reaguju na insulin.

Dr Hakimi napominje: “Fizička aktivnost pomaže mišićima da koriste glukozu za energiju, čime smanjuje nivo šećera u krvi. Kada smo uglavnom neaktivni, naročito nakon obroka, nivo šećera u krvi obično ostaje povišen duže vrijeme, što stavlja dodatni stres na insulin i otežava održavanje stabilnog nivoa šećera u krvi.”

Izvorni Članak: www.zenit.ba