Momak iz provincije Mirsad Buljubašić, doktor informatičkih nauka

Dešavanja

Od svog odlaska u Sarajevo na studije, naučio sam jednu važnu stvar -veoma je bitno ako je neko iz Sarajeva !!! Taj kompleks se stvara svima onima koji nisu Sarajlije, jer samo Sarajlije su pametne, uspješne, poznate itd.. Kada god otvorite neki od portala ( čitanijih) ili drugih mas medija, konstantno dobijamo vijesti o uspješnoj sarajki/liji u sportu, politici, nauci, ali i naslove tipa “Sarajlija, uspješan uzgajivač kengura u Australiji”; “Ta i ta, Sarajka – fashion guru u Parizu” !!! No, ovaj primjer je dokaz da uspješnih ima a da nisu iz glavnog grada.

Mirsad Buljubašić je rođen u Zavidovićima, 21.11.1987.godine , gdje je završio osnovno i srednje obrazovanje ( osnovna škola Gostović, Opća gimnazija) da bi upisao PMF ( matematika – informatika) u Sarajevu, gdje je diplomirao i magistrirao kao ZLATNI STUDENT GENERACIJE. Iako nije imao dovoljno dobre literature i “bolje” profesore u osnovnoj i srednjoj školi; iako naš grad nema Matematičku gimnaziju kao veći gradovi, u kojoj je potencija na časovima iz matematike, Mirsad je donio mnoge medalje sa takmičenja u Bosni i Hercegovini ali i iz inostranstva. Sjećam se da mi je jedne prilike rekao, još u Gimnaziji, da čim jede i popije kahvu ujutro, uzme jedan zadatak i radi ga cijeli dan! Mnoge diplome koje “vise” na zidovima u Gimnaziji u Zavidovićima su Mirsadova zasluga. Za vrijeme srednjoškolskih dana, a posebno studentskih, uvjerio sam se u mnoge hajrate koje je činio : držao bi instrukcije i pomagao mnogim studentima, dijelio svoje znanje bez ikakve naknade. Za mnoge “frikove” tipa matematičara, fizičara, informatičara kažu da su samo u tome stručni i da se samo tomu posvete, no Mirsad je usitinu Božiji dar, njegovim roditeljima, gradu, cijeloj Bosni i Hercegovini. Iako “razvaljuje” matematiku, informatiku i fiziku, on sluša rap/hip hop a dobro “stoji” i sa drugim vrstama muzike i pjevačima; nema sporta kojeg ne prati a i veliki je filmofil.Na fakultet ide biciklom, a kondiciju održava igrajući fudbal i tenis. Tečno govori engleski i njemački, a ubrzo će savladati i francuski jezik. Pored svih referenci, niko nije imao sluha da mu ponudi adekvatan angažman u našoj lijepoj Bosni i Hercegovini.
Ali tako to obično biva – ko god je pokupio kofere i otišao odavde, napravio je nešto od svog života ! Dobija priliku u Francuskoj, u gradu Nimu ( Nimes), univerzitet Monpelje ( Montpellier), od kojih dobija stipendiju i radi doktorat kod profesora Mišela Vaskeza (Michel Vasquez). Sa profesorom Mišelom Vaskezom i kolegom Harisom Gavranovićem je radio challenge, prvi kojeg je postavio Google, a drugi koji je postavila francuska željeznica – ostvario je prvo mjesto na svijetu! Na 25. Evropskoj Konferenciji za istraživanja, koja se održavala 11.-13.jula 2012.godine u Viljnusu, Litvanija, i 26.Evropskoj konferenciji za istraživanja, koja se održavala od 13.-18.jula 2014.godine u Barseloni, pored stručnjaka iz 33 zemlje svijeta, Mirsad i Haris “uzimaju” prva mjesta. Svoj govor u Viljnusu, na dodjeli nagrada, kao i u Barseloni, počinju sjećanjem na dženazu u Srebrenici, gdje se svake godine, do 11.jula, pronađe po nekoliko stotina tijela koje su četnički krvoloci mučki ubili. Ne stide se ko su i šta su, dokazujući cijeloj Evropi da nismo zaostali, naprotiv ako nam se ponude iste šanse, da smo bolji od drugih.

Šta je povod ovoj bilješci? Povod je taj što u mjesecu februaru 2015.godine gospodin Mirsad Buljubašić održava časove na najeminentnijoj školi informatike u Francuskoj ( možda i cijeloj Evropi), školi ENSTA – ParisTech, gdje prenosi svoje znanje studentima master studija u Parizu !!! Možete li zamisliti, da jedan momak iz provincije ( kao u onoj kultnoj pjesmi iz osamdesetih zavidovićke grupe “Pauk”) predavanja održava u Parizu? Predivan osjećaj, jer rijetko se time može neko ponositi. Njegov babo Bego je zaradio penziju kao vrstan tesar i zidar u “Gradnji”; njegov brat Mihret je među prvim žrtvama ARBiH pao u napadu “komšija” iz Žepča i on je inšallah šehid; njegov brat Amir je računovođa u Krivaji – znači ostavili su trag u ovoj čaršiji, međutim Mirsad je ostavio trag šire, u Sarajevu, Bosni i Hercegovini, a sada i u Francuskoj. Pored fudbalera Papeta Sušića, rukometaša Edina Bašića – sigurno najboljeg rukometaša kojeg imamo a ne daje mu se medijski prostor, sada Zavidovići imaju jednog naučnika u Francuskoj, doktora nauka Mirsada Buljubašića. Mirsad će, aBd, gledati Tour de France, pratiti će svaku utakmicu bh rukometaša ( Edina Baše, Toromanovića, Malinovića i dr.) koji budu gostovali u Nimu, te će u septembru gledati naše košarkaše ( Mirzu, Đedu, Nurkića i ostale) na Evropskom prvenstvu, ali će prvenstveno raditi ono što najbolje zna – biti profesor i naučnik! Sretno Mirsade!

Mirsad Buljubašić i Haris Gavranović u Vilniusu 2012. godine.

http://wwwdfr.ensta.fr/Cours/index.php?usebdd=ensta&sigle=A9-3&langue=anglais
(Predavanja za magistre Informatike koja drži Mirsad Buljubašić)

LINK: ZLATNE ZNAČKE UNSA
http://unsa.ba/s/images/stories/Najbolji%20studenti%20u%202008-2009.pdf

Mirsad Buljubašić na dodjeli nagrada u Barceloni 2014.godine.

 

 

Mirsad Buljubašić i Michel Vasquez

 

Autor: Jasmin S. Mehić

ZDICI.INFO