Piše: Nedžad Jamaković
Reforme i snažan ekonomski zamah, investicije i ulaganje u znanje i pamet ove zemlje potrebni su odmah.
Mladi stručnjaci iz naše zemlje odlaze već godinama i to je gotovo postala poštapalica. Međutim, stvari su puno ozbiljnije od toga. Ova je pojava posebno izražena u posljednje vrijeme s tim da se sada s pravom postavlja pitanje na kojim osnovama će se razvijati bh. društvo kada je mladih i kvalitetnih kadrova u našoj zemlji svakim danom sve manje.
Ovih dana se dosta govorilo o odlasku ljekara iz naše zemlje, dok se u isto vrijeme time otvara prostor kadrovima koji medicinu završavaju na “divljim” obrazovnim ustanovama, odnosno privatnim medicinskim fakultetima koji u provincijama u našoj zemlji niču kao gljive poslije kiše.
To je samo jedan primjer. Svaka loša pojava za sobom vuče još njih nekoliko, pa to nije izostalo ni u ovom slučaju, ali i mnogim drugim u BiH. Ako se svemu ovome pridoda da svake godine imamo sve manji broj djece u osnovnim školama, sasvim je jasno da je situacija već dugo alarmantna, ali i dalje niko ništa ne poduzima.
Politički ambijent kakav je na sceni u posljednjih 20 godina uveliko je doprinio ovakvoj situaciji, da imamo mlade parove koji se nerijetko teško odlučuju imati drugo dijete u bračnoj zajednici, odnosno mlade i obrazovane ljude koji godinama bezuspješno i uzaludno čekaju na svoju šansu i odgovarajući posao.
U zemlji u kojoj se gotovo podrazumijevaju nepotizam i namješteni konkursi iluzorno je bilo i očekivati bilo šta drugo. Bilo je i (obeshrabrujućih) primjera, kada su se naši ljudi sa diplomama vraćali puni entuzijazma i želje da pomognu domovini, ali su u tome brzo osujećeni. Njihovo znanje nije naišlo ovdje na neki značajniji interes.
U takvoj i atmosferi politikanstva, političkih prepucavanja i ispraznih priča koje je pratio spori ili nikakav napredak, mladi ljudi željni znanja i mogućnosti da sebi osiguraju egzistenciju napuštali su našu domovinu, jer nisu baš svi mogli do uhljebljenja kroz angažman u nekoj od političkih stranaka. U inostranstvu su ostvarivali zapažene rezultate i izazivali divljenje u bh. javnosti. One koji ovdje vedre i oblače ni sve to nije promijenilo svih ovih godina.
Pitanje je danas na koji način možemo uopće zadržati mlade stručnjake, imamo li zapravo načina osnažiti u kratkom roku ekonomiju, ponuditi im dobre plaće, dostojanstven život, stanove…
Reforme i snažan ekonomski zamah, investicije i ulaganje u znanje i pamet ove zemlje potrebni su odmah, jer od prazne priče očito nema ništa, barem ne za mnoge.
(Faktor.ba)
