Milionski dug Doma zdravlja Zavidovići izazvao burne reakcije na sjednici Gradskog vijeća

Dešavanja

Foto: Arhiv

Na jučerašnjoj sjednici Gradskog vijeća Zavidovići, prilikom razmatranja izvještaja o radu JU Dom zdravlja Zavidovići, izneseni su šokantni podaci o milionskom dugu ove ustanove prema Poreznoj upravi FBiH, koji menadžment i Upravni odbor nisu prikazali u zvaničnom finansijskom izvještaju.

Prema dostupnim informacijama, za Dom zdravlja Zavidovići je na dan 31. oktobra 2025. godine evidentiran dug u prisilnoj naplati u iznosu od 1.872.496,86 KM. Nadležni sud je 5. maja 2025. godine donio rješenje o odgodi izvršenja, čime je postupak prisilne naplate privremeno obustavljen do okončanja upravnog spora.

Direktorica ustanove Amira Hadžić tokom svog izlaganja potvrdila je postojanje navedenog duga, navodeći da je menadžment osporio potraživanje i uložio prigovor, nakon čega je postupak vraćen na prvostepeno odlučivanje.

Vijećnik Haris Hodžić, koji je vijeće i javnost upoznao s ovim informacijama, istakao je da je vrlo izvjesno da će ustanova navedeni dug na kraju morati platiti, te smatra da ovako značajna finansijska obaveza nije smjela biti skrivena od javnosti i osnivača ustanove.

Uprkos tome, većina u Gradskom vijeću podržala je i usvojila navedeni izvještaj, iako u njemu nisu bili prikazani gotovo milionski dugovi ove ustanove.

Zdici.info