Saudijsko Ministarstvo za Hadž i Umru je danas saopštilo da će broj osoba koje će obaviti ovogodišnji Hadž biti veoma limitiran, te da će hodočašće moći obaviti vjernici različiti nacionalnosti, ali samo oni koji žive u Saudijskoj Arabiji.
Ova odluka je donesena zbog pandemije koronavirusa (COVID19) koja se proširila na 180 država i od čega je umrlo skoro pola miliona, a shodno uputama saudijskog Ministarstva zdravstva.
U zvaničnoj odluci je navedeno da se na ovaj način želi spriječiti rizik širenja virusa zbog velikog okupljanja, obzirom da Hadž i Umru godišnje obavi nekoliko miliona osoba, te da je dužnost shodno islamskim učenjima zaštiti živote ljudskih bića.
– Molimo Svemogućeg Allaha da zaštiti sve države od ove pandemije i da učini sve ljude zaštićenim i sigurnim, zaključili su svoje saopštenje.
