Kolona će se nakratko zaustaviti u Ilijašu i Vogošći, a zatim će nastaviti kretanje kroz centar Sarajeva. Planirana su simbolična zadržavanja ispred zgrade Predsjedništva BBiH, Spomen-obilježja ubijenoj djeci, te pijace Markale.
Kolona sa tabutima sedam žrtava genocida u Srebrenici, krenula je iz Visokog prema Potočarima gdje će 11. jula biti klanjana kolektivna dženaza.
Kolona će se nakratko zaustaviti u Ilijašu i Vogošći, a zatim će nastaviti kretanje kroz centar Sarajeva. Planirana su simbolična zadržavanja ispred zgrade Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Spomen-obilježja ubijenoj djeci tokom opsade Sarajeva, kao i na pijaci Markale. Nakon toga, kolona će nastaviti put ka Potočarima.
– Poštovane porodice žrtava, uvaženi vjerski i državni predstavnici, dragi građani, danas, kao i svih ovih godina, okupljeni smo ovdje u Visokom s tugom u srcu, ali i s dubokim poštovanjem i obavezom da ispratimo još jednu tužnu kolonu nevino stradalih u genocidu počinjenom u Srebenici u julu 1995. godine. Gradska groblja Visoko već tri decenije predano i dostojanstveno obavlja ovu misiju – da se žrtve genocida identifikuju, očuvaju i isprate na njihov posljednji smiraj sa pijetetom koji zaslužuju. Visoko je postalo mjesto tuge, ali i nade – mjesto gdje žrtve ponovo dobijaju ime, dostojanstvo i gdje počinje njihov povratak kući u Potočare. Ove godine, kada se navršava 30 godina od genocida u Srebrenici, Grad Visoko sa institucijama, organizacijama i građanima ogranizuje niz aktivnosti, kako bi sačuvali sjećanje, ali i podučili buduće generacije važnosti istine i pravde, rekao je gradonačelnik Visokog Mirza Ganić.
Visočani su u ponedjeljak ispratili učesnike Marša mira, a isti dan otvorena je putujuća izložba “Priče iz Srebrenice”.
– Danas ispraćamo žrtve genocida, koje ćemo s bolom, ali i tužnim poštovanjem otpratiti ka vječnom smiraju. U petak 11. jula prisustvovat ćemo dženazi u Potočarima. Tog istog dana građani Visokog učestvovat će u mirnoj šetnji. Srebrenica nije samo bol, nego i naša obaveza – obaveza. U ime grada Visoko hvala svima, koji daju doprinos ovom časnom bolnom procesu. Hvala našim radnicima Gradskih grobalja Visoko na susosjećanju, hrabrosti i predanosti. Naš grad će i dalje biti grad koji pamti, koji se saosjeća i koji nikad neće zatvoriti vrata onima koji dolaze u potrazi za pravdom i mirom. Neka je vječni rahmet nevino stradalim, poručio je Ganić.
Najmlađe žrtve koje će biti ukopane ove godine jesu dvojica mladića koji su u času smrti imali svega 19 godina. Radi se o Avdić (Husejin) Senajidu i Mujić (Ramiz) Harizu.
Obojica su ubijena u julu 1995. godine, a konačan smiraj nalaze 30 godina kasnije. Posmrtni ostaci Avdića ekshumirani su na području Suljića u oktobru 2010. godine, a pronađeni su na površini ovog lokaliteta.
Na površini terena, nesahranjeni, pronađeni su i posmrtni ostaci Mujić Hariza i to prilikom ekshumacije koja je izvršena u martu 2022. godine na lokalitetu Baljkovica, Zvornik, 27 godina nakon njegove smrti.