Isplata penzija počinje 7. marta

Dešavanja
Isplata mirovina za mjesec februar počet će u ponedjeljak, 7. marta, odlučeno je na sjednici Upravnog odbora Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje (MIO/PIO), koja je održana u Orašju. Penzije ostvarene temeljem Zakona o MIO/PIO bit će obračunate i isplaćene prema koeficijentu 1,816, što znači da iznosi najniže, zajamčene i najviše penzije ostaju nepromijenjeni. U skladu s tim najniža penzija iznosi 326,17 maraka, zajamčena 434,90 maraka, dok najviša mirovina iznosi 2.174, 48 maraka, priopćeno je iz Zavoda. Penzije koje su ostvarene temeljem Zakona o pravima demobilisanih branilaca i članova njihovih obitelji, Zakona o pravima branilaca i članova njihovih obitelji te Zakona o službi u vojsci Federacije BiH bit će obračunate i isplaćene prema koeficijentu 1,485. Penzije ostvarene temeljem Zakona o prijevremenom povoljnijem penzionisanju branilaca Domovinskog rata bit će obračunate i isplaćene prema koeficijentu 1,00. Ukupno potrebna sredstva za isplatu penzija za februar, s uračunatim troškovima, iznose oko 157 miliona maraka. (Faktor.ba)