Ismet Fazlić - reagiranje: "DA STE NEKO KO ŽIVI NEGDJE"

Zabava

U nastavku prenosimo reagiranje našeg sugrađanina Ismeta Fazlića:

“Nikako ne treba dozvoliti i dopustiti sebi luksuz da Zavidovići dobiju epitet “poseljačenog grada”. Nerado pravim ovakav uvod, nadam se da se razumijemo. 

Objavljivati slike prljavih ulica i pretrpanih kontejnera je puka malograđanština. Taj postirani vonj, se širi nadaleko, preko Kleka, puno je štetniji nego vonj sa gradske deponije. On nas polahko dehumanizira ali sigurno etablira u malograđanske sredine sa malovaroškim ozračjem i štihom.

Prljave, nezdrave, zapuštene ulice ne smiju biti dio našeg gradskog kolorita, pa ni medijske kampanje. Ulice bez radosti su nagovještaj propadanja, gubimo potrebnu komunalnu rutinu i sposobnost vođenja grada.

Treba detektovati učestalost ove pojave jer realno nije uzela maha, pristupiti saniranju i tihom otklanjanju ružnih navika – podizanju svijesti. 

 

Sa balkanskim mentalitetom zapamtite, niko ne može kvalitetno upravljati gradom. Grad se može razvijati i napredovati isključivo jasnom vizijom, dogovorom, građanskom sviješću, kulturom.

 Čist, uredan, funkcionalan grad privlači pozornost. 

Pored čistoće grad se  zadobija poduzetničkom inicijativom, mladošču, dobrom infrastrukturom, kulturom i stvaralaštvom.

Grad se pod hitno mora osloboditi i latentnog i nostalgičnog predratnog vremena. Danas, naše (ne)prilike, izazovi i prostodušje imaju nove nazivnike sa kojima trebamo izaći na kraj. 

Građani ne smiju grad da doživljavaju ili sagledavaju kao tuđu brigu u nadležnosti nekih službenika ili redara sa kojima nema ama baš nikakav doticaj.

U ime Boga, a zatim u cilju mirne kohibitacije sa zdravom sredinom, molim Vas dragi sugrađani odlažite smeće i kabasti otpad na za to određena i datirana (ispoštujte vrijeme) mjesta, ako su puni prošetajte i nađite (polu)prazne kontejnere. 

Molim Vas, ne potcjenjuje snagu ovih riječi jer se one vapaj mnogih i tiču se naše javne i kolektivne higijene.”

 Ismet (H) Fazlić

Zdici.info