Bosna i Hercegovina je svjetski rekorder po broju političkih stranaka u odnosu na broj stanovnika. Zbog velikog broja konkurenata stranke su često unikatne po pitanju kampanja koje provode. Unikatnost se najbolje ogleda u manjim sredinama. U općinama/opštinama gdje preovladavaju ruralni dijelovi u odnosu na urbanu sredinu.
Piše: Elmin Fehrić
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine na 21. sjednici donijela je Odluku o raspisivanju i održavanju lokalnih izbora 2016. godine. Odluka je mobilizirala političke stranke, nezavisne kandidate i sve one koji imaju dodira s izborima za pripremanje kampanja koje bi trebale donijeti što više mandata. Na ovim lokalnim izborima birat će se ukupno 171 načelnik, 74 općinska i 4 gradska vijeća u Federaciji Bosne i Hercegovine, 57 skupšina općina i 6 skupšina gradova u Republici Srpskoj, 10 gradonačelnika u Bosni i Hercegovini i Skupštinu Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.
Izborna kampanja je period od 30 dana prije dana održavanja izbora u kojem politički subjekt na zakonom utvrđen način upoznaje birače i javnost sa svojim programom i kandidatima za predstojeće izbore. Prema monitoringu Transparency International Bosne i Hercegovine samo 10 stranaka je tokom prošlih izbora na medijski prostor utrošilo 4,5 miliona KM, dok je na reklamiranje preko bilborda utrošeno približno minimum 3.000.000 KM. Tokom kampanje politički subjekti često ne biraju sredstva za propagiranje svoje ideologije odnosno programa. Manje lokalne zajednice su najbolji pokazatelj. Za vas smo pripremili listu nekoliko apsurdnih „kampanja“ i načina sticanja povjerenja glasača.
Hljeba i igara
Ova metafora kojom neka vlast osigurava podršku stanovništva tako što obilno zadovoljava njegove kratkoročne interese i nevažne potrebe, a nauštrb dugoročnih interesa, odnosno da bi mu skrenula pažnju s daleko važnijih problema, najbolju primjenu doživljava u Bosni i Hercegovini. Promocija stranke gotovo da je nezamisliva bez harmonike koju obično svira lokalni svirač za mizernu cifru. Nezaobilazni su i stihovi iz pjesme poput „“Šote, mori šote, šote mašala“.. koji nemaju veze s Bosnom i Hercegovinom, a tek s izborima.
Pored muzičkog šund repertoara možete pronaći i niskobudžetno osvježenje i hranu koji često za rezultat daju sticanje glasačkog povjerenja.
Pijesak i Beton
Prva asocijacija kada se upotrijebi kombinacija ove dvije riječi još tome dodamo i mješalicu je Bosanac na baušteli. No kada je u pitanju politička kampanja u Bosni i Hercegovini ova kombinacija poprima sasvim drugu konotaciju. Svi su svjesni činjenice da bh. ceste nisu idealne, ali i da još uvijek postoje naselja koja su nedaleko od urbane jezgre koja nemaju ni cestu. Takva situacija odgovara političkim subjektima koji kroz svoje kampanje daruju pijesak da bi se kaldrma dovela u iole bolje stanje za protok saobraćaja. Postoje i oni koji su šire ruke pa poklanjaju cijele ceste i asfaltiraju čitave dionice puteva za većinu glasova iz mjesne zajednice koja će se najviše koristiti tom dionicom. Ovakav vid promocije svoje partije je manipulirajući, jer se stvari koje su od javnog interesa i koje bi svakako trebale biti urađene u cijeloj državi, ne bi trebale koristiti za skupljanje bodova. Princip “udarim te šakom i dam ti leda da staviš pod oko, računaj da sam ti pomogao”.
Pare caruju, pare klade valjaju
Pored šund manifestacija uz svirku i asfaltiranja puteva određeni politički subjekti svoje glasače kupuju mizernim ciframa. Javna tajna su posjete domaćinstvima na područjima mjesnih zajednica i kupovina glasova. Također česta i apsurdna pojava tokom predizbornih kampanja su i humanitarne akcije s akcentom na organizatora humanitarne akcije. Digresijom od humanog čina podstiče se buđenje emocija kod glasača te se tim potezom dolazi do glasova.
Crno-bijeli svijet
Na kraju dolazimo do nevješto pripremanih kampanja. Većina letaka s kandidatima izrađena je u koloru. Međutim i dalje u 21. vijeku postoje i oni letci koji su printani u crno-bijeloj verziji s blurovanim licima kandidata i stranaka.
Kampanja se približava, kada će kandidati pljuvati letke, novac, beton i hemijske olovke da bi dobili povjerenje glasača. Uskoro će naše skučene ulice s oštećenjima, trgovi s nefunkcionalnim fontanama i parkovi bez klupa te avenije koje ne postoje biti ispunjene posterima s nasmijanim licima kandidata.