HILJADE LJUDI NA IFTARU SDA U ZAVIDOVIĆIMA: Dvorana krcata, Izetbegović poslao snažne poruke o miru i nezavisnosti BiH

Dešavanja

Općinski odbor Stranke demokratske akcije Zavidovići večeras je organizovao veliki narodni iftar u Gradskoj sportskoj dvorani u Zavidovići, koji je okupio nekoliko hiljada građana.

Dvorana je bila ispunjena do posljednjeg mjesta, a zajednička ramazanska večer protekla je u svečanom i dostojanstvenom ambijentu.

Među gostima su bili predsjednik SDA BiH Bakir Izetbegović, profesorica Sebija Izetbegović, zatim Šefik Džaferović, Mirsad Zaimović, Nermin Mandra, Nezir Pivić, ministri u Vladi ZDK, kao i brojni drugi zvaničnici i predstavnici javnog života.

Organizatori su istakli da je cilj iftara bio jačanje zajedništva i međusobne podrške u ramazanskim danima, uz poruke jedinstva i stabilnosti. Prisutnima su se obratili stranački zvaničnici, zahvalivši se građanima na dolasku i podršci.

Večerašnji skup u Zavidovićima još jednom je pokazao da ovakvi događaji okupljaju veliki broj ljudi i predstavljaju važan društveni trenutak u mjesecu ramazanu.

U svom obraćanju, Bakir Izetbegović posebno je naglasio važnost mira i stabilnosti, ističući da je mir najveća blagodat za jedan narod, te da se mora čuvati kroz odgovornu i pravednu politiku.

Govorio je i o značaju Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, podsjećajući na referendum iz 1992. godine i odluku građana da izaberu slobodu i suverenitet.

Predsjednik Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović prisustvovao je večeras velikom narodnom iftaru u Gradskoj dvorani Zavidovići, kojeg je organizirala Općinska organizacija SDA Zavidovići. Izetbegović je, obraćajući se prisutnima, naglasio važnost mira u kojem živimo, naročito u kontekstu aktuelnih sukoba na globalnom planu.

Mi muslimani se uvijek pozdravljamo selamom. Selam znači mir. Mi stalno prizivamo mir. Moramo ga znati i cijeniti, te činiti sve da se on sačuva. Mir je glavna blagodat za jedan narod. Ako želimo sačuvati mir, moramo biti jaki i pravedni – poručio je Izetbegović.

Iskoristio je Izetbegović priliku da svim prisutnim čestita i 1. mart, Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Prije 34 godine je održan referendum o nezavisnosti. Šesdeset i tri posto građana je izašlo i skoro svi su glasali “za”. Glasali su i Bošnjaci, Hrvati, Srbi, Jugosloveni i ostali. Svi su se odlučili za nezavisnost Bosne i Hercegovine, a nezavisnost, sloboda, mogućnost da upravljate sami svojom sudbinom, a ne da drugi nad vama vladaju, to znaju da cijene samo oni koji to nemaju. Moramo to cijeniti. To je ogromna blagodat – kazao je Izetbegović. Bosna i Hercegovina, dodao je, postoji više od hiljadu godina i to uvijek pod istim imenom.

Mi pripadamo ovoj zemlji i ova zemlja pripada nama. Dolazili su razni stranci u ovu zemlju, pravili imperije i imperije su nestajale, pravili države i države su nestajale. Mi smo ostajali. Jednog su Bošnjaka pitali: “Odakle su vaši došli?” On je kazao: “Moji nisu niodakle došli. Mi smo stojnici odvajkada.” Od kada ova zemlja postoji, tu su naši djedovi i pradjedovi. Naši preci leže u ovoj zemlji i naši potomci će se dići iz ove zemlje – izjavio je Izetbegović.

Zdici.info