Hiljade građana Bosne i Hercegovine ovih dana putuju prema hrvatskoj obali, a duge kolone na graničnim prijelazima dodatno su pojačane primjenom novog sistema ulaska i izlaska (EES).
Ipak, iz Hrvatske stižu ohrabrujuće najave koje bi u pojedinim situacijama mogle skratiti čekanje na granici.
Hrvatski ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović potvrdio je da postoji mogućnost privremenog ublažavanja pojedinih procedura EES sistema kada se na graničnim prijelazima stvore velike gužve.
Biometrijske provjere mogu biti privremeno izostavljene
Voditelj Službe za granice Policijske uprave splitsko-dalmatinske Joso Vujić pojasnio je da se posebne mjere mogu primijeniti kada se procijeni da bi čekanje na granici moglo biti duže od 45 minuta.
U vanrednim situacijama, kada očekujemo da će vrijeme čekanja biti duže od 45 minuta, imamo pravo djelimično suspendovati primjenu EES-a. To znači da će se kreirati dosje putnika, ali neće biti potrebno uzimati biometrijske podatke, odnosno fotografiju lica i otiske prstiju – rekao je Vujić.
Takvu mogućnost potvrdio je i ministar Božinović.
Postoje mogućnosti kratkotrajne i privremene fleksibilizacije sistema i koristimo ih kada za to postoji potreba. Međutim, EES je prvenstveno uspostavljen radi sigurnosti građana Evropske unije i nastavit će se razvijati i unapređivati – izjavio je Božinović za HRT.
Sigurnost ostaje prioritet
Hrvatski ministar istakao je da je novi sistem već pokazao rezultate u zaštiti vanjskih granica Evropske unije.
Prema njegovim riječima, zahvaljujući razmjeni podataka i efikasnijim kontrolama, do sada je spriječen ulazak oko 5.000 osoba koje nisu ispunjavale uslove za ulazak u Evropsku uniju.
Za putnike iz Bosne i Hercegovine to znači da, iako EES ostaje na snazi, u periodima velikih gužvi postoji mogućnost da pojedine procedure budu pojednostavljene kako bi se ubrzao prelazak granice i smanjila višesatna čekanja.
