Upitne diplome studenata Univerziteta PIM Banja Luka

Dešavanja
Nakon što je Inspektorat Republike Srpske donio odluku o poništavanju diplome Irfana Čengića, načelnika sarajevske Općine Stari Grad, ponovno se otvorilo pitanje vjerodostojnosti i načina rada privatnih univerziteta u Bosni i Hercegovini – osobito Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment (PIM) iz Banje Luke, gdje je Čengić završio dio studija prava.

PIM univerzitet, osnovan 2003. godine, djeluje kao privatna visokoškolska ustanova sa sjedištem u Banjoj Luci. Pored pravnog, nudi studije ekonomije, menadžmenta, informatike i komunikologije. Nastava se izvodi po principima bolonjskog procesa, a diplome se izdaju u okviru zakonskih okvira Republike Srpske.

Međutim, upravo se formalna pravilnost izdavanja diploma i priznavanja prethodnog studija često dovodi u pitanje. U akademskoj zajednici i širem društvu PIM je godinama pod povećalom zbog:

  • olakšanog prelaska studenata s javnih na privatne fakultete
  • spornih nostrifikacija i prepoznavanja ispita iz drugih institucija
  • nedovoljno transparentnih procedura,
  • slučajeva u kojima su diplome bile predmet inspekcijskog ili sudskog preispitivanja.   
Poništenje Čengićeve diplome nije izolirani slučaj. Tijekom posljednjih godina, više je puta upozoravano na praksu prema kojoj studenti prelaze na privatne univerzitete nakon dvije ili više godina studija na javnim fakultetima, i potom relativno brzo završavaju studij – nerijetko bez jasne provjere kompatibilnosti programa ili zakonitosti prijenosa bodova i ispita.

U međuvremenu je PIM univerzitet bio obuhvaćen istragom u okviru akcije “Klaster”, gdje su otkrivene brojne nepravilnosti i trgovina diplomama. Među optuženima su i rektor te profesori PIM-a, koji su, prema optužnici, dogovarali prodaju diploma u vrijednosti od nekoliko tisuća maraka. Sud BiH već je izrekao više presuda u ovom predmetu, dok se dio suđenja i dalje vodi.

U optužnici na 50 stranica navodi se da su oni otvoreno dogovarali detalje prodaje diploma, fiktivnog polaganja ispita i odbranu diplomskih radova. Cijene lažnih diploma bile su u rangu polovnih vozila, a često su zavisile od “dužine studiranja” i toga da li će “diplomac” zvanje po narudžbi steći za dva-tri mjeseca ili za devet mjeseci. Naplaćivali su od 3.500 maraka pa sve do 10.000 maraka, a do sada je utvrđeno da su inkasirali najmanje 370.000 maraka.Tužilaštvo je već tada najavilo da će za sve diplome koje su prodali biti zatraženo poništavanje. Tužilaštvo BiH u optužnici je navelo da kupci diploma nisu učestvovali u procesu školovanja ili su to činili u malom obimu, za što su prikupili preko 3.000 dokaza i iskaze 70 svjedoka.

Pored Irfana Čengića, prethodno je oduzeta diploma i Osmanu Mehmedagiću, te u posljednje vrijeme postoje ozbiljne špekulcije vezane i za potencijalne nepravilnosti u vezi s univerzitetskom diplomom Erne Merdić Smailhodžić, gradonačelnicom Zavidovića, obzirom da se njeno ime također nalazi na spisku upisanih na univerzitet za poslovne studije iz Banjaluke zajedno sa Osmanom Mehmedagićem osmicom, stranačkim kolegom kojem je oduzeta diploma prethodne godine zbog brojnih neregularnosti.

U biografiji aktuelne gradonačelnice Zavidovića, ne možete dobiti informaciju gdje je završila diplomski studiji, veće su dostupni samo podaci o završetku Master studija.

 

 

Zdici.info